☑️ ثبت طرح صنعتی (شکل و طرح بسته بندی محصول)

طرح صنعتی


طرح صنعتی به شکل و ظاهر یک کالا یا محصول مربوط می شود.
چرا طرح صنعتی خود را ثبت نماییم ؟

اگر شخصی بخواهد یک طرح جدید با نوع بسته بندی جدیدی برای محصول خود ارائه دهد، باید آن را ثبت کند تا تمام حقوق آن مختص به خود شخص شود و دیگران نتوانند از آن یا نمونه ی مشابه آن استفاده کنند و این حق را خواهید داشت که در صورت استفاده ی دیگران از آن و یا حتی نمونه ی مشابه آن، علیه آنان به مراجع قضایی مربوطه شکایت کنید و شخص متخلف محکوم به مجازات و جریمه ی نقدی مشخص شده می باشد ولی در صورتی که آن را ثبت نکرده باشید، ثابت کردن این که شما پیش تر از آنان، از آن استفاده می کردید دشوار می باشد. به همین دلیل توصیه می شود کسانیکه کالای جدید یا بسته بندی جدیدی دارند، ابتدا آن طرح را ثبت، سپس اقدام به تولید آن نمایند تا دیگر رقبا نتوانند آن را کپی برداری کنند.
چگونه طرح صنعتی خود را ثبت کنیم ؟
باید ابتدا در نظر بگیرید که می خواهید طرح صنعتی مورد نظر شما، شخصی ( به اسم شخص ) ثبت شود یا شرکتی ( به اسم شرکت ). سپس برای ثبت ان به ثبت شرکت های مربوطه مراجعه و مدارک مورد نیاز تحویل داده شود.
مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی حقیقی ( شخصی ) :
• کپی شناسنامه و کارت ملی شخص
• اصل جواز کسب یا تأسیس
• کارت بازرگانی ( در صورت لاتین بودن )
• نمونه طرح ( عکس برداری از کالا )
مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی حقوقی ( شرکتی ) :
• مدارک ثبتی شرکت
• مدارک شناسایی کسانی که در شرکت حق امضا دارند
• اصل جواز کسب یا تأسیس
• کارت بازرگانی ( در صورت لاتین بودن )
• نمونه طرح ( عکس برداری از کالا )
مراحل ثبت طرح صنعتی :
به محض اقدام برای ثبت آن و تحویل مدارک مورد نیاز به ثبت، حدوداً 2 ماه زمان می برد تا جواب طرح صنعتی مورد نظر اعلام شود و در صورتی که ایراد قانونی نداشته باشد و یا قبلاً ثبت نشده باشد یا نمونه ی مشابهی نداشته باشد، ثبت نهایی انجام می گیرد.


 

با ثبت طرح صنعتی آشنا شویم
ثبت طرح های صنعتی، در قانون و عرف به مفهوم  ثبت ایده و اختراعات ؛ ابتکارات و خلاقیت هایی است که در هویت طرح قابل اجراء و عرضه دیده میشود.
 برای ثبت طرح صنعتی در تهران وشهرستانها کارشناسان متخصص و وکلاء مجرب دادگستری شاغل در ثبت دیباچه آماده ارائه مشاوره تخصصی  و ثبت طرح مورد تقاضا با رعایت استانداردهای حقوقی و قانونی هستند  
( ثبت طرح صنعتی) بخشی از نهاد حقوقی مجموعه مالکیت فکری، ثبت طرح صنعتی  می باشد که طی آن  متقاضی با هدف جلوگیری از سوء استفاده بعدی ، شکل و فرم ظاهری محصولی را که طراحی کرده به ثبت می رساند. آنچه که در ثبت یک طرح اهمیت ویژه ای  خواهد داشت ؛ پدیده  نوآوری در فرم و دیگر کاربرد عملی آن میباشد که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. به این معنی که ثبت طرح های انتزاعی غیرقابل مصرف ، حتی با وجود نو آوری هم امکان پذیر نمی باشد . نکته مهم دیگری که باید تأکید گردد این است که آنچه که در پایگاه مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود  فقط فرم و شکل ظاهری طرح است ؛  نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه. به عنوان مثال یک ماشین سبزی خورد کنی ، اگر نوآوری در شکل ظاهری و فرم ظاهری داشته  باشد قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی  میباشد .....ضروری است بدانیم که اگر نوآوری فقط در زمینه شیوه کار متفاوت دستگاه باشد در ثبت طرح با مشکل روبرو خواهید بود.
در قانون ثبت اختراعات و.... مصوب سال 86  ، طرح های صنعتی و علائم تجاری اینگونه تعریف شده اند :  هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع است .......
برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ثبت دیباچه تماس بگیرید.